2014. február 7., péntek

Kína: látogatás a Holdra - II. rész

A Jáde Nyúl tevékenysége a Holdon

Előző bejegyzésünkben röviden szó volt a Chang'e-3 űrszonda és a Jáde Nyúl (Yutu) elindításáról és érkezéséről. Most következzék, a holdjáró tevékenysége az égitesten.

A 120 kg-os, hatkerekű, napelemes holdjáró arra hivatott, hogy a leszállása környékét vizsgálja meg. Óránként 200 m megtételére, és maximum 30°-os emelkedő megmászására képes, és akár 30 m-es mélységig is le tud fúrni. Tervek szerint a három hónapos szolgálati ideje alatt 10 km-t fog megtenni 3 km2 területen belül. Radarral 100 m-es mélységig képes átvilágítani a Hold felszínét, ezen kívül röntgen és közeli infravörös spektrométerrel, két panoráma kamerával és további két navigációs célú kamerával van felszerelve.
Amíg a holdjáró tevékenykedik, a  szondát felszerelték teleszkópokkal, kamerákkal, így mozgó obszervatóriumként is üzemel. Információk szerint jobban teljesít, mint a földi űrteleszkópok, mert nem zavarja működését a légkör és a magnetoszféra.
A több ezer felvételből egy panorámakép:
Mivel a Holdon két hétig tart egy éjszaka és akkor általában nagyon hideg (-180°C), ezért az eszközket, műszeret hibernálták arra az időre (december 25. - január 12.).

Legfrissebb információk szerint a Jáde Nyúl mechanikai problémák miatt nem tudja hibernálni magát, pedig már közeleg a kéthetes dermesztő holdi éjszaka.

(Folytatás következik...)

Nincsenek megjegyzések: